V pátek 26. května se ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě uskuteční Muzejní a galerijní noc 2017.
Letošní muzejní noc zahájí vokálně-instrumentální soubor La Via s dobovými písněmi z různých koutů staré Evropy. Následovat bude komentovaná prohlídka interaktivní archeologické výstavy Stroj času. Tentokrát je komentované prohlídce ponechán dostatek času, protože příchozí si budou moci vše vyzkoušet na vlastní kůži, jak už tomu napovídá poměrně akční anotace výstavy – „Sekni, bouchni, pohřbi, spleť, nazuj…“ A jako bonus bude předvedeno i dobové oblékání do zbroje – zajišťují členové spolku pro historické vojenství a živou historii Doba Karlova.
Zájemci od 8 do 100 let budou mít možnost naučit se s Mgr. Silvií Čermákovou jednoduchou knižní vazbu a vytvořit si vlastní ex libris. Kapacita dílny je maximálně 20 osob, místo je třeba si zajistit objednávkou na oberreiterova@muzeum.ji.cz.
Od 19:30 opět zazní pásmo dobových písní v podání přibyslavského hudebního seskupení La Via.
Ve 20:00 začíná přednáška archeologa jihlavského muzea Mgr. Aleše Hocha s názvem Archeologie – věda pravěká či moderní? A ve 21:00 se návštěvníci mohou těšit na autorské čtení zoologa Pavla Bezděčky na dobrou noc. Muzejní noc jako tradičně ukončí ohňová show na Masarykově náměstí v podání Umělecké skupiny Fajro z Polné.
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem.
Lákavou nabídkou bude jistě i podvečerní či večerní návštěva Domu Gustava Mahlera s výstavou Bratři Foersterovi – umělci tónu, slova i palety a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží, které zajišťuje Česká astronomická společnost pobočka Vysočina. I v letošním roce budou mít návštěvníci Muzejní a galerijní noci možnost navštívit Jihlavské podzemí, a to v každou celou hodinu od 17:00 do 20:00.
A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma!
Dana Oberreiterová, Muzeum Vysočiny Jihlava